investors.co.il

יועצי השקעות - מי הם האנשים שמשקיעים בשבילנו


הם מחזיקים את תיק ההשקעות שלנו ואחראים במידת מה על עתידנו הכלכלי, אבל אלו לא הסיבות היחידות מדוע עלינו לפנות ליועצי השקעות כאשר אנחנו רוצים להשקיע את כספנו בהשקעות שונות
 
 
בעולם בו אנחנו נהנים מייעוץ חינם דרך הטלוויזיה או באמצעות העיתונות הכתובה, בכל הקשור לדרך בה עלינו להשקיע את כספנו, עולה תהייה למה אנחנו צריכים לפנות אל יועצי השקעות בתשלום? הרי מי מאיתנו ירצה לשלם ליועץ השקעות עבור עצות שהוא יכול לקבל חינם בזמנו החופשי?
 
שאלה זו איננה שאלה פילוסופית ואפילו לא שאלת "צרכנות נכונה מהי". השאלה מבקשת לברר את מידת המקצועיות של יועצי השקעות מטעם עצמם ושל אלה אשר באמת הינם יועצי השקעות וזה המקצוע שלהם, כאלו שעובדים תחת בתי השקעות או כאלו שעובדים באופן עצמאי.
 
לפני שנסביר מה בדיוק הם עושים, כיצד עלינו לבחור יועץ השקעות ולמה, חייבים להבהיר, כל אחד יכול להיות יועץ השקעות, למעשה כולנו במובן מסוים כאלה, הרי כולנו מייעצים לחברים או לבני משפחה איפה להשקיע, כמה, מתי ולפעמים אפילו מסבירים למה.
 
אך זה לא הופך אותנו ליועצי השקעות מדופלמים. אם חברינו או בני משפחתנו רוצים לקבל ייעוץ חכם, עדיף שיפנו אל יועצי השקעות מקצועיים.
 
מי הם יועצי השקעות?
 
למען האמת יועצי השקעות יכולים לעסוק בתחום זה, רק אם הם קיבלו רישיון מרשות לניירות ערך. מה שכמובן פוסל את רובנו מלחשוב שאנחנו כאלה. כדי להיות יועצי השקעות לא צריכים ללמוד את המקצוע אך חייבים לעבור בחינות של הרשות לניירות ערך,
 
הרשות עורכת 6 בחינות, חייבים לעבור 5 מתוכם, וביניהן בחינה באתיקה ובמכשירים פיננסים.  יועצי השקעות עובדים במסגרת בתי השקעות פרטיים, בנקים או באופן עצמאי. חלקם עובדים גם במסגרת תקשורתית מסוימת ומשיאים עצות דרך מסך הטלוויזיה או דפי העיתון.
 
יועצי השקעות הם אנשים שאמורים לייעץ לנו כיצד להשקיע את כספנו. זה יכול להיות ברכישת ניירות ערך, מניות, פתיחת תוכניות חסכון, רכישת אג"ח ועוד. ישנם יועצי השקעות שבוחרים גם להתעסק בכל הקשור לניהול משק בית, הכוונה הם מייעצים למשפחות כיצד לנהל תקציב של משק בית בצורה נכונה כדי לא להגיע למינוס בבנק. בכללי עבודתם העיקרית היא ניהול תיק השקעות
 
משפט על האתיקה של יועצי השקעות. אחת השאלות הגדולות בתחום היא, למי מחויב יועץ השקעות. ובכן, על פי חוקי המדינה וכללי הרשות לניירות ערך, יועץ השקעות ולא משנה מי המעסיק שלו, בנק או בית השקעות, מחויב אך ורק ללקוח שלו. הוא חייב לפעול בתום לב, נאמנות, חשאיות, ולמען האינטרס של הלקוח שלו. גם אם זה אומר שהאינטרס שלו נוגד את האינטרס של המעסיק שלו.

 האם כל יועצי השקעות חייבים ברישיון?
 
כפי שהבנו מפסקת הפתיחה, התשובה היא לא. ישנם יועצי השקעות שאינם מחויבים ברישיון ויכולים לעסוק בכך, כל עוד מתקיים גילוי דעת שאין מדובר ביועץ השקעות מורשה. מדובר על יועצים בתקשורת, יועץ השקעות שעושה זאת רק במסגרת מקום העבודה בו הוא מועסק (למשל יועץ בחברה) או מי שיש לו רק 5 לקוחות.
 
אם כך, מדוע עלינו לקחת יועץ השקעות מורשה?
 
התשובה לשאלה מתחלקת ל-2. החלק הראשון הוא, שיועץ השקעות מורשה יש לו אחריות כלפינו. הוא לא מחויב לתוצאות שנשיג בהשקעות שלנו, אך הוא כן מחויב לפעול למימוש האינטרס שלנו. יועץ השקעות לא מורשה, לא חייב לפעול על פי אינטרס זה.
 
החלק השני לתשובה, מבקש להסביר מדוע עלינו להעסיק יועץ השקעות. ההסבר הוא פשוט, יועץ שכזה ידע להציג לנו אופציות השקעה שאנחנו לא מכירים, הוא ידע להציג לנו דרכים להשקעות חכמות וכיצד לחסוך את כספנו. יועץ השקעות מקצועי ומנוסה יעזור לנו להרוויח יותר ממה שהיינו מרווחים אם היינו פועלים לבד.10/06/2012    investors.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר investors.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2021 investors.co.il כל הזכויות שמורות
פורטל בתי השקעות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום חברות ההשקעות
מחפשים יועצי השקעות? השאירו פרטים ואנו נדאג שיחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם חברות ההשקעות האמינות והמקצועיות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!